Публикации

Індекс споживчих цін (англ. Consumer Price Index, CPI)

Андрій Шавель

Трейдер-аналітик MaksEv Trading
Все статьи автора

Індекс споживчих цін (англ. Consumer Price Index, CPI)

Сьогодні ми вивчимо що таке Індекс споживчих цін, і що потрібно про нього знати. Для початку визначимо що таке індекс цін. Індекс цін – це показник, який складається із зміни середнього рівня цін. В основі лежить – перелік товарів, кожен з яких узято в відповідному розмірі та натуральному вигляді. Величину минулого періоду приймають за базову, а порівнювану – фактичну, співвідносять до базової. Індекс споживчих цін (ІСЦ) – економічний показник, який відображає середньозважену ціну кошика споживчих товарів і послуг, включаючи транспорт, продукти харчування та медичне обслуговування. Складається з основних товарних категорій, таких як: продукти харчування та напої; житло; одяг та обслуговування; транспорт; медичне обслуговування; розваги; інші товари та послуги. Існує також «чистий індекс споживчих цін». Чистий ІСЦ – не враховує зміну ціни у категоріях продуктів харчування та енергоносіїв. У цих категоріях різко змінюються ціни, і вони сильно спотворюють значення індексу. Саме тому, потрібно слідкувати за «чистим» індексом, на підставі якого в тому числі приймаються рішення щодо процентних ставок.

Ключова процентна ставка – це головний інструмент, який використовують Центральні Банки. Політикою кожної країни заздалегідь встановлений процент інфляції на наступний рік. ЦБ будь-якої країни відслідковує будь-які зміни індексу, щоб, в будь-якому разі, не затягнути з реакцією і постаратися втримати інфляцію на необхідному рівні.  При зростаючому індексі регулятори посилюють грошово-кредитну політику для стримування росту інфляції, а при зниженні індексу ставку зменшують. Дуже велике значення для валюти має рівень процентної ставки. Чим вища ставка в умовах стабільної економіки, тим більш привабливою стає валюта. Навіщо центральні банки підвищують ставки? Зрозуміло, для того щоб стримати інфляцію. Але навіщо це робиться? Щоб економіка не перегрівалася.

Перегрів економіки – це явище, при якому купівельна спроможність населення зростає за рахунок видачі дешевих кредитів, а швидкість при якій видають кредити більша за швидкість з якою їх погашають. Відбувається перекредитування. Відповідно, споживачі кредитів можуть дозволити собі більші витрати (хоча і за рахунок зайнятих коштів), більші покупки, при цьому збільшується швидкість зростання індексу споживчих цін. Виходить розбіжність між попитом та пропозицією, стається розбалансування між заводами по виготовленню продукції, в корзинах споживчих цін, та швидкість з якою купують цей товар на прилавках в магазинах. Росте інфляція не по дням а по годинам, що не дозволено при нормальних обставинах. Відбувається перегрів економіки. Для того щоб це сповільнити Центральний Банк піднімає процентну ставку, відповідно фінансові установи також піднімають процент по кредитам, щоб бути самим у плюсі, для споживачів. В свою чергу, зменшуються об’єми видачі кредитів, тому що не вигідно їх брати під великий процент. Це приводить до зменшення купівельної спроможності, а простими словами – виходить менше товарів у чеку, що сповільнює темпи інфляції.

Інфляція. Кожен мешканець будь-якої країни не раз чув про таке явище як інфляція. Окрім цього, всі стикаються з нею, купуючи будь-які товари чи послуги та аналізуючи зміни в цінах за відповідний період. Якщо споживчі ціни з місяця в місяць зростають, а рівень зарплат за цей час не змінюється, то таке явище ми з упевненістю можемо називати інфляцією. Індекс споживчих цін – це основний показник, за допомогою якого можна відстежити інфляцію в країні. Consumer Price Index впливає на довгострокову оцінку купівельної спроможності по країнам, а також грошово-кредитну політику даної країни по встановленню процентних ставок. Якщо економіка розвивається в нормальних умовах, то зростання показника ІСЦ може привести до підвищення основних процентних ставок в країні. Це, в свою чергу, призводить до зростання курсу валюти даної країни, так як збільшується привабливість вкладення коштів у валюту.

            Приведемо приклад як все працює: ЄЦБ (Європейський центральний банк) різко знизив ставки, а у ФРС (Федеральна резервна система) в Сполучених Штатах ставки вже були на нульовому рівні, а при зниженні звичайна реакція полягає в тому, що потрібно очікувати падіння котирувань пари EUR / USD, коли ЄЦБ знизить ставки. Тому трейдери, які спеціалізуються на інтерпретації економічних даних, контролюють економічні релізи між засіданнями двох центральних банків. Виходячи з результатів, вони очікують або на збереження, або на зміну розміру процентної ставки.

              З цієї причини "чистий" Індекс споживчих цін є ключовим показником інфляції, і це повинно мати значення для валютних трейдерів. ІСЦ - це економічна публікація, за виходом якої повинен стежити кожен валютний трейдер.

23/2/2019

Просмотров: 161